1. Anasayfa
  2. Youtube

YouTube Shorts Üreticileri Platformdan Para Kazanabilecek!

YouTube Shorts Üreticileri Platformdan Para Kazanabilecek!
0

TikTok ile büyük rekabet halinde olan YouTube, kısa video özelliği Shorts ile ilgili yeni bir karar aldığını duyurdu. Shorts bu nedenle yeni yılda YouTube İş Ortağı Programı’na katılacak. Bu, içerik üreticilerinin kısa videolar içeren reklamlardan gelir elde edebileceği anlamına gelir.

Çin merkezli TikTok tarafındanKısa video formatı ile son yılların en popüler sosyal medya platformlarından biri haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bu aynı zamanda diğer önde gelen medya kuruluşlarının “dikey kısa video” özelliklerini tanıtmasına yol açtı. Instagram “Makaralar” özelliği kaldırırken YouTube’da “Kısa” ile ortaya çıktı.

Platformlar arasındaki rekabet hız kesmeden devam ederken, şimdi de YouTube’dan kendisini öne çıkaracak yeni bir hamle geliyor. Şirket, içerik oluşturucuların kısa video formatıyla daha fazla para kazanmasını sağlayacak yeni bir plan duyurdu.

YouTube, İş Ortağı Programına kısa filmler dahil edecek

Açıklamalara göre ‘YouTube Shorts’, yeni yılla birlikte YouTube iş ortağı Programa katılacak. Bu karar kısa videolar üreten kullanıcılar artık reklam geliri elde edebiliyor. araç. Atacağı hamlelerle TikTok’u geride bırakmayı planlayan platform, programa katılmaya hak kazanamayan üreticilerin abonelik, bahşiş ve ürün satışı yoluyla para kazanmasını kolaylaştıracağını da söylüyor.

YouTube’un şort geliri konusunda farklı bir yaklaşım benimseyeceğini de eklemek gerekir. Platform, işlevden gelir sağlar. %55’i tutarken %45 kısmı içerik oluşturuculara verecek. Bu, normalde YouTube kullanıcılarına uygulanan politikanın tam tersidir. Şirket, bu paranın bir kısmının platformda kullanılan müziğe gideceğini, böylece içerik oluşturucuların kütüphanede istedikleri müziği endişe duymadan kullanabileceklerini söylüyor.

İLGİLİ HABERLER

YouTube, TikTok’u örnek alıyor: indirilen videolar artık “Şortlar” filigranı olacak!

Duyuru, YouTube’un Shorts’u kullanıma sunmasından 18 ay sonra gelir. Şirketin ürün müdürü Neal Mohan da daha önce yaptığı açıklamalarda özelliğin para kazanmaya yönelik uzun soluklu bir proje olduğunu söylemişti. Shorts’un İş Ortağı Programına dahil edilmesi de şirketin bu konuya oldukça bağlı olduğunu gösterdi. Uygun kullanıcılar, Shorts için önceden oluşturulmuş fon gibi şeylerle para kazanabilir. Yeni adım bu durumu bir sonraki aşamaya taşıdı.

Kısa video formatı hızla popülerlik kazanmaya devam ediyor. YouTube’daki bilgilere göre, işlev Günde 30 milyar ve ayda 1,5 milyar görüntüleme varış

Kaynak:
https://www.theverge.com/2022/9/16/23356279/youtube-shorts-monetization-ads-partner-program-tiktok

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir