1. Anasayfa
  2. Youtube

YouTube Tasarımı Değişiyor! İşte Yeni Tasarım ve Özellikler

YouTube Tasarımı Değişiyor! İşte Yeni Tasarım ve Özellikler
0

YouTube, hem web sürümünde, hem TV uygulamasında hem de mobil uygulamasında tasarım yenilemesinden geçeceğini duyurdu. Yeni tasarım, hem video deneyimini hem de uygulama arayüzünü geliştirmeyi hedefliyor.

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu Youtubeyıllardır küçük yenilemeler dışında el değmeden duran tasarımını güncelleyerek platforma yeni özellikler ekleyeceğini duyurdu. Yapılan açıklamalara baktığımızda söz konusu değişikliklerin YouTube deneyimini etkileyecek düzeyde olduğunu görüyoruz.

YouTube’un duyurduğu değişikliklere baktığımızda, kullanıcılara daha temiz ve akıcı bir arayüz sunmaya odaklanıldığını görüyoruz. Ek olarak, video yakınlaştırma gibi uzun süredir talep edilen bazı özellikler nihayet ekleniyor. Daha fazla uzatmadan, YouTube değişiklikleri tasarlamak Dikkatlice bakıyoruz.

Yeni YouTube özellikleri

ortam modu

*Eski tasarım (solda) ve yeni tasarım (sağda)

Ambiyans modu, ilk bakışta küçük gibi görünen ancak kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyeceği söylenen bir değişiklik. Bu özellik ile video başlığı, izlenme sayısı, açıklamanın bulunduğu alan, YouTube arayüzünün statik rengi yerine videodaki renklerle uyumlu bulanık bir aydınlatmaya kavuşuyor. ortam modu Bu fonksiyon ile videodaki ışıkların ilgili bölüme yansımış gibi göründüğünü söyleyebiliriz.

müzik çalar

Ancak video başlığı boyut olarak büyümüştür; paylaş, beğen, indir gibi butonların kanal adının altına taşındığı, küçük ikon butonlarına dönüştürüldüğü; Abone ol yazısının kanal adının altına taşınarak buton haline getirildiğini görüyoruz. Yeni tasarım, genel olarak mevcut tasarım alışkanlıklarına daha uygun görünüyor. Ayrıca, karanlık mod artık hem web uygulamasında hem de TV uygulamasında kullanılabilir. “daha koyu” bir arka plana sahip. Geldiğini söyleyeyim.

videoyu yakınlaştır

Şimdi, ister iOS ister Android uygulamasını kullanın. Galerinizdeki fotoğrafları yakınlaştırabileceğiniz gibi, YouTube videolarını da iki parmağınızla aynı anda açıp kapatabilirsiniz. Videonun belirli bir bölümünü yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca Instagram gönderilerinden farklı olarak bir bölgeyi yakınlaştırdığınızda video sürükleseniz dahi yakınlaştırılmış olarak oynamaya devam ediyor.

Videoları geri sararken kamera rolü

Biliyorsunuz YouTube bir videoyu geri sardığınızda oynatıcıda sadece bir kare gösteriyor. Ancak artık sadece oyuncunun içinde bulunduğu çerçeve değil, öncesi ve sonrası da gösterilecek. Bunun gibi Videoyu tam olarak istediğiniz yere kaydırabileceksiniz.

YouTube’dan yapılan açıklamaya göre tasarım değişikliği ve yeni özellikler bugünden itibaren kullanıma sunulmaya başlanacak.

Kaynak:
https://blog.youtube/news-and-events/an-updated-look-and-feel-for-youtube/

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir