1. Anasayfa
  2. Youtube

YouTube’da Shorts Paylaşarak Para Kazanabileceksiniz

YouTube’da Shorts Paylaşarak Para Kazanabileceksiniz
0

Kısa videoların sosyal medyaya hakim olduğu bu günlerde YouTube, kısa içerik üreticileri için yeni programı için tarih verdi. Yeni program ile YouTube, TikTok’a geçiş yapan içerik oluşturucuları elinde tutmaya ve hatta geri kazanmaya çalışacak.

TikTok’un çıkışından bu yana kısa videolara evrilen sosyal medya, içerik üretme ve içerik tüketme alışkanlığı ile birlikte platformlar arası yarışı kızıştırdı. Daha fazla içerik ve dolayısıyla daha fazla kullanıcı çekmek isteyen platformlar, içerik üreticileri için sürekli olarak yeni kazançlı programlar sunmuştur.

2007 yılından bu yana video içerikleri için partner programı sunan YouTube, Eylül ayında duyurduğu yeni programı için tarih verdi. YouTube Shorts için içerik üretecek kullanıcılara özel olan bu program, içerik üreticilerine yöneliktir. daha fazla para kazanma fırsatı ve özel fırsatlar sunmak teklif edecek

YouTube Shorts içerik oluşturucuları, 1 Şubat’tan itibaren pastadan pay almaya başlayacak:

YouTube, kısa film yapımcılarının katılabileceği YouTube İş Ortağı Programı’nın 1 Şubat’tan itibaren kullanılabileceğini duyurdu. Ayrıca yeni programla birlikte Ortaklık Programı Sözleşmesi’nin şartları da değişti. Artık tüm ortakların yeni temel şartları kabul etmesi gerekecek. Bundan sonra, aşağıdaki adımlar çalışacaktır:

Temel şartları kabul eden içerik yaratıcıları, özel para kazanma modüllerinin şartlarını da kabul etmiş olacaktır. Örneğin, uzun biçimli YouTube videolarının başında Reklamların bir parçası olmak için ayrı bir modülün şartlarını kabul etmeniz gerekecek. Bu nedenle içerik oluşturucular, uzun videolardan para kazanmak için ayrı modülleri ve kısa videolardan veya aboneliklerden para kazanmak için ayrı modülleri onaylayacaktır.

İkinci mod şort modülü olacak. İçerik üreticileri, bu modülün şartlarını kabul ederek kısa videolarda yer alan reklamları görüntüleme payını da alacaklardır.

Üçüncü modül, bağış ve Super Chat gibi işlevlerin kullanımını sağlar. “Ticari Ürün Eki” modülü. olacak.

İçerik oluşturucuların aynı anda üç modülü de desteklemesi gerekmeyecek. İçerik oluşturucular istedikleri herhangi bir modu kabul edecek ve gerçekte nereden para kazanmak istediklerini belirleyebilecekler.

Şu anda YouTube’dan para kazananlar için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Şu anda YouTube’dan para kazanıyorsanız ve kazanmaya devam etmek istiyorsanız yeni şartları kabul etmek için 6 ayınız olacak.
  • 10 Temmuz 2023’e kadar şartları kabul etmezseniz kanalınız YouTube İş Ortağı Programı’ndan çıkarılacaktır. Katılmak için yeniden başvurmanız gerekecek.

Şorttan ne kadar para kazanılır? İşte yeni program hakkında öğrendiklerimiz:

Eylül ayında öğrendiğimiz bilgilere göre YouTube Partner Programı kapsamında yer alacak yeni programla birlikte içerik üreticileri kısa film içerikleri arasında yer alacak. Reklam gelirinin %45’i cüzdanınıza indirebilirsiniz. Ödemeler aylık olarak yapılacaktır. Ancak programın tek artısı bu olmayacak.

içerikte YouTube Ayrıca telif hakkıyla korunan müziğin kullanımını serbest bırakacaktır. Programa katılan içerik üreticileri, telif hakkıyla korunan müzikleri içeriklerine ekleyebilecek. Bu müzik için daha önce telif ücreti ödememişler ise reklamdan elde edecekleri gelirden bir miktar kesinti yapılacak ve bu kesinti müzik hakkı sahibine geçecektir. Bu şekilde, içerik üreticileri telif hakkı nedeniyle fiilen para kazanamadıkları içerikten para kazanmaya devam edecekler.

Ancak içerik üreticileri, Creator Music aracılığıyla popüler ve telif hakkıyla korunan müzikleri kullanmak için telif ücreti ödeyerek müziği kullanabilecek. Müzik için telif ücreti ödenmediği takdirde yukarıda belirttiğim durum geçerli olacaktır.

Peki program ne zaman çıkacak? Kimler başvurabilir?

Yenilenen programa başvurmak için en az 1.000 aboneye sahip olmak ve Shorts’ta son 3 ayda en az 10 milyon kez izlenmiş olmak gerekiyor. veya YouTube’da hem uzun hem de kısa videolarda toplam 4.000 saat izlenme olacak.

İLGİLİ HABERLER

En çok takip edilen TikTok fenomeni Khaby Lame, tek bir işlem için kazanılan inanılmaz miktarda parayı açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir